klôvn -a m (ó)
Beseda KLOVN je v SSKJ enopomenka: klovn je označen kot "komedijant, burkež z značilno namazanim obrazom". Geselski članek je škrbina: manjka namreč tista razlaga, zaradi katere s klovnom po navadi ožigosamo človeka, ki s svojim norčavim, nezrelim, prismojenim vedenjem smeši tako sebe kot okolje, s katerim je povezan (npr. družino, razred, šolo, podjetje, poklic ali - če je na visoki poziciji - celoten narod). "Samo klovn se lahko pomeri s klovnom" so na primer v enem izmed medijev komentirali predsedniške kampanjo leta 2017. In pri tem niso mislili na burkeža "z značilno namazanim obrazom".
Kdo so ti klovni? Pojasnimo to na posebni podvrsti, na t. i. razrednih klovnih: ob najbolj neprimernih trenutkih pokajo štose, zaradi katerih jih doleti pravičniški srd nadrejenih avtoritet (učiteljev, ravnatelja ...), kazen, ki naj jih v bodoče spametuje, in pa posmeh sošolk in sošolcev. Ob njihovem vedenju se pojavljata dve vprašanji: zakaj to počnejo (kakšno korist imajo) in zakaj jih nič ne ustavi (še najmanj kazni)?
Ne poznam ga, ki ga ne bi jezil FB-algoritem: na časovnici oziroma zidu pogosto ne vidimo (vseh) objav svojih FB-prijateljev, nekatere objave pa občasno sploh niso vidne. To nas jezi in vsi se sprašujemo, kakšne namene uresničuje FB s takim pomanjkljivim in slabo delujočim algoritmom. Zdaj pa si predstavljajmo, da naš FB-prijatelj ali prijateljica objavi kakšno veliko neumnost: tega ne želimo lajkati in se osramotiti pred vesoljnim FB-občestvom, hkrati pa temu prijatelju ali prijateljici ne zmoremo iskreno povedati, da tega ne zmoremo ali ne želimo všečkati. Zdaj, ko je FB-algoritem tak "klovn", nimamo težav: mirno skrolamo mimo, če pa nas ta FB-prijatelj pobara, zakaj nismo lajkali, (lahko) mirno odvrnemo, da nam ta "prekleti FB-algoritem" te objave sploh ni pokazal. In nato skupaj zabavljamo čez ta grozni FB-algoritem.
Kaj pa, če bi bil ta FB-algoritem "priden otrok", ki bi nam vedno prikazal vse objave naših prijateljev? Kaj bi temu svojemu FB-prijatelju rekli v takem primeru? Morali bi biti iskreni, kajne? FB-algoritem nas sicer s svojimi čudaškim delovanjem jezi, hkrati pa nam nudi tudi krasen alibi, kadar ne zmoremo biti iskreni. Zdi se, kot da je pripravljen nase prevzeti našo jezo, srd in bes, da nam ne bilo treba biti iskreni.
To so klovni. Tudi razredni. In družinski. Ne pozabimo tega zdaj, ko se bliža konec šolskega leta.
Ilustracija. Pinterest (Lorraine Rizzo)
Komentarji
Objavite komentar