družína -e ž (í)
Beseda oziroma pojem družina v sodobnem času dobiva nov pomen. Verjetno smo že vsi videli: poslovna tv-oddaja, kamera teče, šefe podjetja, obdan s svojimi najtesnejšimi sodelavci, pa vsake toliko nasmejan ponovi "Mi tu smo kot družina!" Ker praviloma ne gre za družinska podjetja, ki jih resnično sestavljajo družinski člani, ne moremo reči, da govori o osnovnem pomenu te besede ('skupnost enega ali obeh staršev z otrokom, otroki' ali 'skupina ljudi, ki jih vežejo sorodstvene vezi', fran.si). O čem torej govori?
Praviloma želi poudariti, da ga s sodelavci ne vežejo samo poslovne, temveč globlje vezi. Da svojih sodelavcev ne obravnava le kot poslovne partnerje, temveč kot družinske člane. Zgodbe, ki jih poznam iz takih podjetij, mi to potrjujejo. A ne tako, kot bi si želeli. Uporaba besede 'družina' pogosto pomeni le eno: če svojih delavcev ne obravnavamo kot poslovne partnerje, temveč kot družinske člane, lahko ustvarimo okolje, v katerem so meje med nami krepko razrahljane ali pa jih sploh ni več. Ko v podjetjih rečemo "družina", v resnici rečemo: "Trdnih meja med nami ni več!" Delavcev ali poslovnih partnerjev, na primer, med vikendom, ne smem klicati, družinske člane pa lahko, kajne? Družinski člani bodo prav tako razumeli, če bo treba delali po koncu delovnika, vsak petek in svetek, saj smo vendar družina? Prav tako "družinski člani" ne bodo zahtevali dodatnega ali višjega plačila, saj vendar vse ostane v družini, kajne? Lahko jih ogovarjam z vsemi mogočimi izrazi, povzdigujem glas in kar je še takega, kar se dogaja v družinah ... Lahko računam, da bodo prenesli vse - družina smo. Pravzaprav sploh ne delamo, samo preživljamo skupaj svoj čas - kot vsaka družina. Je plačilo sploh potrebno?
V podjetjih, v katerih smo vsi "družina", se vračajo k prvotnemu pomenu besede družina: v latinščini namreč famulus pomeni "sluga" ali "suženj". "Družina so se poskrili v kleti in pod streho ali pa so pobegnili v bližnjo hosto," v Bajkah in povestih o Gorjancih o takih "družinah" piše Janez Trdina. "Gospodar je nadzoroval družino na polju," še najdemo na fran.si.
Če želimo v podjetjih ustvariti resnično družinsko vzdušje, to lahko storimo edino tako, da družine ne mešamo v to: zadostuje, če postavimo jasne, spoštljive in trdne meje pri delu, komunikaciji in plačilu. In se jih držimo kot pijanec plota. Močne meje, ki varujejo pred vsakršno zlorabo, so najbolj varno in toplo okolje, kar si ga lahko zamislimo. Najboljša družina. Tudi v pravih družinah.
Povedal bi tudi, kaj z uporabo "Pridruži se naši veliki družini" mislijo politične stranke, a pravite, da na to še nismo pripravljeni. Tudi prav.
Toliko o družini na dan družine.
Foto: Pinterest (Zoo Keeper)
Komentarji
Objavite komentar