O govornostikovnih funkciji jezika ali kako začeti pogovor z neznanci
Jezikoslovci se v grobem delijo na dve skupini: na tiste, ki jezik le strogo uradniško opisujejo, ter tiste, ki vanj krepko - normativno - posegajo z novimi rešitvami. Sam se do sedaj uvrščal v prvo skupino, a ko sem videl, kako skromni in nedomiselni smo pri navezovanju stikov (t. i. govornostikovna vloga jezika), sem doumel, da je čas za prestop med bolj družbeno angažirane. Čas za novosti.
Govornostikovna vloga jezika je tisti del, ki jezika, ki nam omogoča, da začnemo pogovor. Kadar začnemo z znano osebo, je po navadi na voljo nekaj fraz iz železnega repertoarja, na primer "Ej, poslušaj!", "Nekaj ti moram povedati!", "Halo!", "Ti lahko nekaj povem?" "Imaš čas za en pogovor?", Nekaj bi ti rad/a povedal/a" ...
Vsekakor bi si lahko privoščili več izvirne iskrivosti, a v vsakdanjih odnosih je morda še razumljivo, da si želimo ohraniti malo več rutine. Manj razumljivo pa je to pri frazah, ki jih uporabljamo za stike z neznanci - tu smo resnično brez vsakega navdiha. "Oprostite, a veste, koliko je ura?" je v času, ko imamo vsi mobitele, bolj izumrl kot dodo, ostajata nam le še do kosti oguljena "Oprostite, a vas nisem že nekje videl?" in "Kako je danes vroče/mrzlo/megleno ...!" A če ju uporabimo, smo izvirni kot ukraden meme.
Obogatimo to zbirko. Dovolimo si biti drugačni, dovolimo si biti svoji. Spodaj dajem nekaj predlogov. Pokradeni so z vseh (spletnih) vetrov, a cilj - obogatitev slovenskega jezika - upravičuje sredstva. Le pogumno: gre za cvetober preverjenih in na terenu preizkušenih primerov.
P. S.
No, enega iz študentskih let sem izpustil: nekoč sva s študentskim kolegom v Zadru naključno spraševala ljudi, o čem govori njihov zadnji roman. Na najino veliko presenečenje vprašanje ni nikogar presenetilo: vsi so nama povedali zgodbo o neizdanem romanu.
Skratka, pretresljiv eksperiment. Ne priporočam, razen če ste si res pripravljeni vzeti čas za poslušanje.
Komentarji
Objavite komentar