nasílje -a s (ȋ)
Danes k še enemu nenavadnemu pojavu iz sveta besed. Nedolgo tega smo spoznali t. i. besedne jokerje: besede, ki jih lahko uporabimo skorajda kadarkoli, kjerkoli in za karkoli. Ugotovili smo, da nam zlasti nam pridejo prav, kadar se želimo elegantno izogniti tako laganju kot resnicoljubnosti (kadar si torej želimo zlagati resnico). Ali želimo ustreči vsem. Na pridevnik "zanimiv", na primer, lahko računamo vselej, kadar nas bližnji ali pomembni ljudje povprašajo, kakšno se nam zdi njihovo umetniški opus, mi pa jim ne želimo prizadeti. Tudi obupna dela so zanimiva, kaj ni res?
Vprašanje, ki se postavlja samo od sebe, je: Če obstajajo besede, s katerimi lahko hkrati označimo različne pomene, ali torej obstaja tudi pomen oz. tema, ki jo lahko označimo z različnimi besedami? Obstaja. Pravzaprav, obstajata. Spolnost in nasilje. O njiju lahko govorimo z zelo različnimi besedami (z vsemi, pravzaprav), pa ne bodo ljudje niti za trenutek podvomili, o čem dejansko govorimo. Ne verjamete? Se spomnite pesmi Bicikl benda Leteči potepuhi? "Used se gor na štango / bova tko hitrej pršla / dej noge bl u luft, da bom lahk prtisku kar se da, / se cela zemlja trese, / ker tolk hitra sva / je treba počasnej, da nau guma počila ..." Ali pa gasilske poezije skupine Atomic Harmonic: "Izbrala si bom fanta, tizga ta velizga, / saj brizgalna ta njegova res najlepše brizga. / Mašina rdeča v soncu se blešči, / on za varnost poskrbi!" Saj vemo, da v resnici ne govori o kolesarjenju in brizgalni brizgi, kajne? Če ne, lahko tukaj prenehate z branjem. Izražanje nasilja je namreč še za za kanec bolj zakrinkano, pa čeprav je osnovna receptura še bolj preprosta: nasilje lahko izražamo neomejeno, če ga preoblečemo v besede, ki so mu nasprotne. Bolj so nasprotne, bolj neovirano ga lahko izražamo. Nasilje preoblecimo v zavzemanje za svobodo, ljubezen, mir, popravo krivic, prijateljstvo ali samo zavpijmo, da to počnemo v imenu Boga (ki je resda vsemogočen, a v tem primeru očitno potrebuje nekaj naše pomoči), pa so nam vrata za nasilje na široko odprta. To velja za najbolj splošen nivo, posamezna področja pa se ponašajo s svojimi "rešitvami". V vzgoji, od koder prihajam, je priljubljena krinka za nasilje t. i. priprava na življenje. Z najvišjim vzgojnim ciljem se, žal, opravičuje prezgodnje izpostavljanje otroka težkim frustracijam, češ, "to ga bo utrdilo in pripravilo na življenje". Ne, ne bo ga. Prezgodnje izpostavljanje frustracijam, za katere celo mnogi odrasli ne najdejo dobrega odgovora, otroka ne bo okrepilo, temveč ranilo ali celo travmatiziralo. Takšno zavzemanje je iskreno le, če verjamemo, da smo zgolj ranjeni in travmatizirani dovolj pripravljeni na življenje v naši sodobni družbi. Da bodo naši otroci lahko preživeli le, če bodo tudi sami lahko buliji. Saj ne verjamemo tega, kajne? Če ja, potem je simulacija pekla v resnici najboljša učilnica življenja.
Sveti gral opravičevanja nasilja pa je seveda boj proti nasilju. Z ničimer drugim ga ni moč bolj opravičiti. Kadar se bojujemo proti nasilju, je pravica do nasilja absolutna. Ne verjamete? Svetujem ponoven ogled Jamesa Bonda: verjetno najbolj znana filmska ikona zahodnega sveta temelji na ideji, da je v boju proti nasilju dovoljena vso nasilje. Vsa sredstva. Pozorno si prosim poglejte, kako končajo vsi tisti pohabljenci s tujim naglasom, govorno napako in nenavadnimi hišnimi ljubljenčki, ki si dovolijo zagroziti poštenemu svetu. Kvarnik: ni za tiste s slabim želodcem.
Toda to so že poznane stvari: v imenu ljubezni, Boga in večnega miru je bilo skozi stoletja storjeno že toliko hudega, da je potrebno najti nove besede, sicer je prehitro očitno, kje tiči zajec. Ni problema: ljudje sicer pogosto potarnamo, da nam jezik ni blizu in da ga v šoli nismo nikoli marali, toda ko je potrebno izraziti nasilje tako, da se ga ne izrazi neposredno, se kmalu pokaže, da smo prav vsi mali jezikovni mozarti. Vsak dan znova me osupne, na kako raznolike in izvirne načine izražamo nasilje. Tudi na najvišjih ravneh lahko dnevno spremljamo monumentalne besedne inovacije: le pozorno prisluhnite diplomatskim sporočilom najvišjih državnih predstavnikov, kadar se zavzemajo za mir. Pravi cvetober idej, kako z najbolj izbranimi in olikanimi besedami nasprotniku dopovedati, da se mu bo v primeru nadaljnjega vztrajanja pri drugačnem razmišljanju celo deveti krog pekla zdel kot luksuzen velnes program v prestižnem spa hotelu.
Kaj je in? V novinarstvu uravnoteženje. Ko je treba uravnotežiti medij, je dovoljeno vse. Tudi ustrahovanje z opomini pred odpovedjo zaposlitve. V gospodarstvu je najboljša besedna krinka, top shit bi rekli v slengu, t. i. poslovni interes. Če je ogrožen, so - prosim, ne ubijte sla - dovoljena vsa sredstva. Legalna, pa tudi nelegalna. No, slednja so po navadi hitro legalizirana; denar je sicer sveta vladar, a hkrati, tako smo se naučili, neverjetno plaha ptica, ki pobegne takoj, ko ji ni v vsem in takoj ugodeno. Rudniki litija, amazonski pragozdovi, prekarne algoritemske korporacije ... zgovorno pričajo, kakšen buldožer je "poslovni interes". Ni luknje v deklaraciji o človekovih pravicah, ki je ne bi mogel izkopati.
Dnevno lahko spremljamo, kako se izražanje nasilje preoblači v vedno nova cesarjeva oblačila. Takoj, ko postanejo prepoznavna, si nadenejo novo. Kaj lahko storimo? Le eno: vedno znova ga poimenujmo s pravo besedo. Nasilje je nasilje. Tudi če mu rečemo mir, svoboda, ljubezen, boj proti nasilju, uravnoteževanje ali pa priprava na življenje. Nasilje je nasilje. Ne pustimo se ujeti v mrežo vedno novih pojmovanj, odločno odklonimo nespodobna vabila na besedne plese v maskah. Nasilneži se ničesar ne bojijo bolj kot tega, da stvari poimenujemo s pravimi besedami. Ko so poimenovane s pravimi besedami, izgubijo najpomembnejši vir svoje moči. Kadar pa dopuščamo, da se nasilje poimenuje z nepravimi besedami, ga omogočamo. Ne samo omogočamo - tudi ustvarjamo; žrtve pogosto bolj kot nasilje boli, da okolica nasilja ne prepoznava kot nasilje.
Tu smo, da stvari poimenujemo s pravimi besedami. Nič večjega ni. Niti moja s sarkazmom prepojena duša si ne more predstavljati bolj posvečenega namena bivanja.
Komentarji
Objavite komentar