Zakaj ni povedal/a prej?
Kaj v resnici sprašujemo, ko sprašujemo žrtve zlorab, zakaj niso o zlorabi spregovorile že prej, zakaj so potrebovale toliko časa?
Ker so (spolne) zlorabe praviloma zgodijo znotraj poznanega kroga (družina, prijatelji, znanci, sodelavci), veliko žrtev zlorabe sprva ne more dojeti kot zlorabe. V tem se skriva prefinjena manipulacija, ki lahko dolgo ostaja prikrita tudi žrtvi; ta zločina ne zmore pripisati samo napadalcu, saj je zločin neločljivo povezan s čustveno vezjo, ki jo ima z njim (darila, pokloni, prijaznost, očarljivost, zaupnost, so v napačnih rokah pogubno orodje). Če bi jo napadel neznanec, bi napad lahko prepoznala kot napad, tako pa zlorabo dojema kot odnos; odnos, ki ga ponotranji kot sodelovanje. To vedo tudi napadalci, in to s pridom izkoriščajo - vračajo se k žrtvi in zlorabo tako še bolj spreminjajo v "sodelovanje".
To žal vedo tudi tisti, ki se jim žrtev zaupa, in je zaradi lastne bolečine, ranjenosti, niso zmožni slišati; branijo se tako, da jo spomnijo na "sodelovanje ("Kaj sta pa imela?, "Gotovo si ga s čim izzivala!" ...) in s tem zlahka utišajo. In tu je kleč: žrtev nič bolj ne utiša, nič bolj ne stre kot dvom, zanikanje in bolečina bližnjih. Zavedajo se, da bi z molkom morda rešile sebe, a bi trpeli drugi. Zato molčijo; če bi spregovorile, bi trpeli bližnji - tisti, ki bo jo morali varovati. Ko molčijo, molčijo, da bi omejile krog trpečih. Zakaj torej ni povedala prej? Ker ni hotela, da bi trpeli še drugi. Mi.
Preprosto je: tisti, ki (se) sprašuje, zakaj ni povedala prej, zakaj se je vrnila in podobno, ne razume, kako deluje sram in kako podlo to izkoriščajo spolni predatorji. Ali pa pri tem celo sodeluje in - tako kot predatorji - izkorišča močan sram, ki ga čuti žrtev.
V medijih se pogosto širi predsodek, da mnogi, ki so bili zlorabljeni, tudi sami zlorabljajo, ko odrastejo. Ne, ne zlorabljajo, ker so bili zlorabljeni - zlorabljajo, ker tega nikomur niso mogli povedati.
Ko se torej sprašujemo, zakaj ni povedala prej, se v resnici sprašujemo, zakaj nam ni mogla zaupati. Ko se sprašujemo, zakaj ni povedala prej, se sprašujemo, zakaj v nas ni prepoznala podpore, ki jo je iskala. Ko se sprašujemo, zakaj ni povedala prej, se sprašujemo, kako smo sodelovali v zaroti molka. Ko se sprašujemo, zakaj ni povedala prej, se sprašujemo, kje smo bili. Če to sprašujemo žrtev, pa - ne sprenevedajmo se - je ničesar ne sprašujemo. Le utišati jo skušamo.
P. S.
Če vas zanima, na kak odziv naletijo iskrene izpovedi o zlorabi, priporočam odlomek iz filma Festen; v njem najstarejši sin, na očetovem šestdesetem rojstnem dnevu, med slavnostnim govorom razkrije zlorabo. Kaj se zgodi? Kar se po navadi.
https://www.youtube.com/watch?v=BqlWIKwC2PE
Komentarji
Objavite komentar