KRIZA SREDNJIH LET
Ko v slovenskem jeziku uporabljamo stalno besedno zvezo KRIZA SREDNJIH LET, jo praviloma uporabimo za ljudi 40+, ki zaradi nezadovoljstva s svojim (praznim) življenjem začnejo spreminjati svoje vzorce razmišljanja in delovanja. Kadar okolica te spremembe označi s krizo srednjih let, to po navadi pomeni, da te spremembe doživlja kot negativne: nepotrebne, odvečne, otročje, v neskladju s tem, kako naj bi človek v teh letih deloval (nedostojanstvene, torej). V ožjem pomenu besede besedna zveza etiketira vse, ki po štiridesetem skušajo izpolniti neizživete otroške sanje ali želje - "Lej ga, no! A si ga videl? A ni smešen?"
Na kratko - okolica odraslega posameznika, ki se želi spremeniti, nemalokrat doživlja kot psa v cerkvi: v najboljšem primeru zavija z očmi in potrpežljivo čaka, da ga bo minilo, v najslabšem pa skuša nesrečniku pomagati, da bi se vrnil, kamor po njenem mnenju sodi.
Sicer pa to ni nič novega; z besedno zvezo KRIZA SREDNJIH LET se zgolj krepi sporočilo, ki ga že dobro poznamo - verjetno se vsi spomnimo, s kakšnim strahom je okolica sprejela naše nemirno iskanje in samospraševanje o tem, kdo smo in kam gremo, ki smo ga doživljali v najstniških letih. Izraz PUBERTETA ima tako v vsakdanjem slovenskem jeziku zelo podoben pomen kot KRIZA SREDNJIH LETIH ('človek, ki se išče, je naporen za okolico') - le da je namenjen mlajši populaciji. Okolica odvrže rokavice, ko s samim sabo ali svojim življenjem postane nezadovoljen starejši človek - takrat to odpravi z direktnim verbalnim aperkatom "Na stara leta se mu je poslabšalo/zmešalo".
Kaj torej na Slovenskem storiti, če se želimo izogniti graji in obsojanju okolice, kadar se želimo osebnostno spremeniti? Kako doseči, da bi naše spremembe okolica podprla? Preprosto: zbolimo. Za rakom ali kakšno drugo težko boleznijo. Zastavek na tej ruleti, je jasen: če bomo imeli srečo in preboleli, potem si lahko kupimo motor, začnemo učiti igrati na violončelo, odidemo na eksotično potovanje, vpišemo nov študij, zavržemo staro garderobo - karkoli, okolica nas bo pričakala z rdečo preprogo, fanfarami in aplavzom; naše spremembe ne bo več doživljala kot KRIZO SREDNJIH LET, ampak duhovno prebujenje. Namesto zbadanja in posmeha nas bodo pričakali intervjuji v alternativnih revijah.Tisto, kar se sprašujem, je - ali (si) lahko v slovenski družbi dovolimo spremembe, ne da bi poprej težko zboleli? Lahko to preskočimo? Zdi se mi namreč, da je iskanje podpore za spremembe pogostejši vzrok za težke bolezni, kot si upamo priznati. Da so ljudje pogosto bolj pripravljeni tvegati smrt kot izgubo podpore bližnjih. Lahko to spremenimo?
Komentarji
Objavite komentar